אודות אורות התורה

בחר נושא להרחבה:

הרב דוד חי הכהן שליט"א

בית כנסת אורות התורה

ישיבת נתיבות ישראל

אולפנת צבי"ה בת ים

בית ספר אורות התורה

גני ילדים אורות התורה

בית כנסת אור חדש

הרב דוד חי הכהן שליט"א
הרב דוד חי הכהן נולד בירושלים, ולמד בישיבת כרם ביבנה ואחר כך בישיבת מרכז הרב, שם היה קשור אל ראש הישיבה הרב צבי יהודה הכהן קוק, וכן אל הרב מרדכי אליהו.
הרב נשלח לבת ים על ידי הרב צבי יהודה הכהן קוק, לכהן במשרת רבנות לפי בקשת תושבי בת ים, וכדי לחזק רוחנית את העיר ולהקים בה גרעין תורני.
הרב התחיל את דרכו בבת ים בצריף בשכונת באבוב בעיר, שם התחיל לבנות קהילה וגם לקרב אנשים לתורה. בשנת ה'תש"ם הונחה אבן פינה לבית כנסת, שאותו סיימו לבנות כעבור ארבע שנים, שנקרא בשם "אורות התורה", על שם ספרו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק. עם הזמן הקים הרב גני ילדים ובית ספר יסודי ממלכתי דתי לבנים ובנות (בהפרדה) בעיר אשר גם הם קרויים "אורות התורה", וכמו כן פתח בבת ים את אולפנת "צביה".
בשנת תשס"ד הוא הקים ישיבה גבוהה הנקראת "נתיבות ישראל", וכיום (ה'תש"ע) יש בישיבה כ-35 תלמידים.
בשנת תשס"א הוא פתח חטיבת ביניים בשם "תורה וחיים", ובשנת הלימודים ה'תשס"ח הפכה להיות חלק מישיבת בני עקיבא אדר"ת בעיר. בשנת ה'תש"ע חטיבת הביניים שינתה את מסלולה למסלול ישיבה לצעירים שלומדים בה לימודי קודש מוגברים ולימודי חול ברמה רגילה.כמו כן בישיבה לצעירים יש חטיבה עליונה אשר לומדת לימודי קודש מוגברים ולימודי חול ברמה בסיסית. כיום (ה'תשע"א) מונה הישיבה הקטנה כשישים תלמידים (כולל חטיבת הביניים).
בשנת תשס"ז הקים הרב בית כנסת נוסף בבת ים, "אור חדש", הממוקם מעל בית הספר היסודי "אורות התורה" והסמוך לבנייני קהילת "אורות התורה".
הרב אף אחראי על פתיחת סניף של תנועת "אריאל" בבת ים, שם יש סניף לבנים וסניף לבנות.
הרב דוד חי הכהן מעביר שיעורים בישיבת מרכז הרב, ושיעורו הוא אחד השיעורים הגדולים ביותר בישיבה. בנוסף, הוא מעביר שיעורים באתר מכון מאיר. הוא מדגיש את לימוד ההגות ומחשבת ישראל נוסף על לימוד הגמרא וההלכה. בעבר הגיש פינה שבועית קבועה בערוץ 7. כיום הוא מגיש פינה שבועית בנושא פרשת השבוע ברשת מורשת של קול ישראל.בית כנסת אורות התורה
בית כנסת אורות התורה הוא המרכז הרוחני של הקהילה והסביבה כולה. הוא נקרא על שם אחד מספריו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל.
הוא הוקם לפני כ-30 שנה ע"י הרב דוד חי הכהן. הבנייה כולה על כל עבודותיה בוצעה ע"י הרב ותלמידיו, לאחר הלימוד בכולל.
בתוך המתחם פועלים בית הכנסת המרכזי (בנוסח עדות המזרח) וכן בית כנסת אשכנזי "נר יוסף". מניינים רבים מתקיימים בשבתות ובימי חול, וכן שיעורי תורה רבים לכלל הציבור.
בנוסף מתקיימים אירועים מיוחדים בחגים ומועדי ישראל כגון שמחת בית השואבה, הקפות שניות במוצאי שמחת תורה, הקבלת פני הרב בחוה"מ סוכות ופסח, תפילות חגיגיות ביום העצמאות ויום ירושלים.

כתובת: רח' מוהליבר 21 בת ים


ישיבת נתיבות ישראל


עוד בתחילת הגיעו של מו"ר לעיר בת ים ראה וידע כי בנין התורה של "המרכז הרוחני" בעיר על כל מוסדותיו יעמוד על תילו רק כאשר בליבם תעמוד ישיבה גבוהה.
בשנת תשס"ד הגיעו כשבעה תלמידים ,רובם מישיבת מרכז הרב לעיר בת ים מתוך רצון ושאיפה להצטרף לרעיון להקים ישיבה גבוהה בעיר בראשותו של מו"ר הרב דוד חי הכהן שליט"א מתלמידי הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ"ל. הישיבה הוקמה בלב קהילת "אורות התורה" בבת ים ,קהילה מגובשת ומאוחדת המאירה באורה של תורה ,אהבת תורה וגמילות חסדים והיא היוותה את היסודות והתשתית ע"י עזרה ובכך תרמה להקמתה של הישיבה.
מו"ר החל בבניית התשתית לישיבה הגבוהה וכעשר שנים לפני כן הקים גרעין תורני ובית מדרש גדול הנקרא:ביהמ"ד "נתיבות ישראל" (המורה על חיבור בין הספר אורות התורה של הרב קוק זצ"ל וע"פ התוויה של הרב צבי יהודה זצ"ל שהתאים את תורת הרב לדורנו ) מתוך כוונה שבחלוף הימים ישמש כבית המדרש לישיבה הגבוהה שתקום ותמשיך את השם ישיבת נתיבות ישראל. בתחילת דרכה של הישיבה היו שבעה בחורים ואברכים יחד עם הרב זאב סלוטין שליט"א שהגיע מירושלים והיה ר"מ בישיבה. הלימוד בישיבה הוא בהתאמה ומקביל לסדרי לימוד המסכתות הנלמדים בישיבות הגבוהות ובמיוחד בישיבת מרכז הרב. למרות מספרם המצומצם של התלמידים (לעומת כמות הלומדים אליו הורגלו בישיבתם הקודמת) הייתה אווירה מאוד מיוחדת כאשר מעט תלמידים זוכים להסתופף מסביב למו"ר רה"י שליט"א וללמוד מתורתו והנהגותיו המיוחדות באווירה ישיבתית ומשפחתית. חדר האוכל היה חדר קטן היו בו שולחן קטן ומס' כסאות. הפנימייה כללה חדר אחד בלבד.
משנה לשנה הכתה הישיבה שורש והחלה לגדול בכמות ובאיכות וכך כעבור שלוש שנים נכנסו לישיבה רמי"ם חדשים נוספים, שניים מבוגרי ישיבת מרכז הרב והשלישי מישיבת ניר בקרית ארבע . מספר התלמידים הלך וגדל במהלך השנים וב"ה מונה הישיבה כיום קרוב לחמישים בחורים ואברכים כ"י וביהמ"ד התרחב ומספר המקומות הפנויים בביהמ"ד הצטמצם . אווירת הלימוד נשמעת מסביב, כאשר חלל ביהמ"ד מלא בניגון ו"רעש" מיוחד של לימוד התורה ושיעורים רבים. כתוצאה מהתרחבות זו הועבר חדר האוכל לאולם גדול "אולם עמ"י הנמצא בקומה שתחת ביהמ"ד ולצדו מטבח פעיל, כמו כן הפנימייה שופצה ומספר החדרים גדל ומתפרס על שתי הקומות. דרכה של הישיבה נקבעה ע"פ דרכו של מאיר פני הדור בתורה הגואלת מרן הרב קוק זצ"ל ובנו מרן הרצי"ה זצ"ל . אור גדול מאיר מהישיבה על כל העיר בת ים ובפרט על קהילת אורות התורה זהו אורה של תורה הנפגש ברצון וצימאון לשמוע את דבר ה' המופיע אלינו במיוחד בדור זה. "לא רעב ללחם ולא צמא למים כי אם לשמוע את דברי ה'" (עמוס ח')


אולפנת צבי"ה בת ים
אולפנת צביה בת ים היא סניף של הרשת החינוכית - תורנית "צביה". ביסוד האולפנא עומדת משנתו החינוכית של מו"ר הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ"ל, שעל שמו קרויה האולפנא. משנה זו אנו משתדלים לממש מתוך הכוונתם של תלמידיו: ראש הרשת - הרב איתן אייזמן שליט"א, וראש מוסדות"אורות התורה" - הרב דוד חי הכהן שליט"א. האולפנא הינה מוסד תורני ייחודי ואיכותי לבנות בת ים , חולון,ראשל"צ, יבנה והסביבה. האולפנה שייכת לחמ"ד ונהנית מסיועה של עיריית בת ים, בניווטו של ראש העיר, מר שלמה לחיאני,ובסיועו של מ"מ ראש העיר אורי בוסקילה.
יחס אישי ואוירה משפחתית
אנו רואים חשיבות רבה בהענקת יחס אישי לכל בת ובהתחשבות בצרכיה, ועל כן הצוות החינוכי מקדיש זמן רב לשיחות אישיות ולטיפול בכל צרכי הבת.
מיצוי היכולת הלימודית
האולפנא מעמידה לרשות הבת אפיקים לסיוע לימודי על מנת שכל בת תגיע למיצוי יכולתה, כגון: הקניית כישורי חיים שימושי מחשב שיעורי עזר, ועוד...
חינוך לערכים
חינוך לאהבת התורה, העם והארץ חינוך למידות טובות, סובלנות ואיכפתיות חינוך לחסד, לנתינה ולמעורבות קהילתית

לאתר האולפנא לחצו כאן


בית ספר אורות התורה
בית ספר על אזורי, ממלכתי דתי תורני. רב ביה"ס ומייסדו הינו הרב דוד חי הכהן שליט"א, תלמידו של הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ"ל, ראש ישיבת מרכז הרב, ובנו ממשיך דרכו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל. בביה"ס לומדים כ-530 תלמידים ותלמידות באגפים נפרדים לבנים ולבנות. בכל שכבת גיל קיימות שתי מסגרות - מסגרת הלימודים הכללית, בכיתות נפרדות לבנים ובנות - בהן לומדים באופן מוגבר כ-15 שעות שבועיות מקצועות קודש, ומסגרת הלימודים "תלמוד תורה" - בה לומדים כ-25 שעות שבועיות מקצועות קודש בשיטת הרב זילברמן ע"י מלמד שהוא מחנך הכתה. בית הספר מעודד מצוינות אישית בתחומים שונים - הישגים לימודיים, הליכות והתנהגות, התנדבות ומעורבות חברתית.

לגדול בתורה ובאחריות לעם ולמדינה

אנו עדים לתהליך גאולתו של עם ישראל - קיבוץ גלויות ותקומת העם בארצו במדינת ישראל. אנו מחנכים להכיר בזכות שניתנה לנו לחיות בארץ ישראל, להכיר בקדושתה, לשאת באחריות של כולנו לעתידה ולביטחונה. בית הספר רואה חובה לחנך את תלמידיו לגדול בתורה ולהצמיח בוגרים יראי השם, תלמידי חכמים, אזרחים מחויבים ואכפתיים לעם ישראל, לארץ למדינה. אנו מאמינים שרק מתוך אהבה ושמחה ובאווירה מכילה ניתן לחנך, לגדל ולהצמיח בוגרים המממשים את מיטב יכולותיהם ונאמנים לערכים שקיבלו. בנוסף ללימוד העיוני משתתפים תלמידינו גם במגוון פעילויות חווייתיות משמחות, כגון: טכסי קבלת שבת, ערבי אבות ובנים, ערבי אימהות ובנות ועוד. בית הספר מדגיש ומציין בהרחבה ימים כמו יום ירושלים - מתקיימת צעדה ברחובות העיר, יום העצמאות - תפילה ברוב עם, בט"ו בשבט - נטיעות, ובמהלך השנה - טיולים ברחבי הארץ. "הגן המקראי" - התלמידים מקימים גן מקראי בשטח רחב הצמוד לבית הספר - בגן מגדלים את ארבעת המינים, את שבעת המינים וצמחי תבלין ארץ ישראליים. כל תלמיד עובד בגן שעתיים שבועיות כחלק מתכנית הלימודים. בעתיד ישמש הגן כמרכיב מרכזי ל"קירוב לבבות". תלמידינו יארחו וישתפו תלמידים מבתי ספר אחרים ויחלקו עמם את הידע הנצבר.

אחריות חברתית, עזרה הדדית וקשרים עם הקהילה
בית הספר מקיים קשרים אמיצים ורצופים עם הקהילה הסובבת. מידי יום מגיעים לבית הספר מתנדבים, ברובם גמלאים, שהפכו עם הזמן להיות חלק מ"משפחת אורות התורה". הם עוזרים בספריה, במתן סיוע לימודי, בהכנת חומרי הוראה ועוד. במעשיהם הם מופת לתלמידינו - תלמידי בית הספר עוסקים במתן עזרה והתנדבות בגני ילדים כחונכים, בבתי אבות ומרכזי יום לקשיש. בבית הספר מתקיים "הקשר הרב דורי" במסגרתו מלמדים התלמידים את המבוגרים מיומנויות מחשב.

כתובת: אנה פרנק 16 בת ים
טלפון: 03-5510708
y-orotha-bty-s@kishurim.k12.ilגני ילדים אורות התורה


"מִפִּי עוֹלְלִים, וְיֹנְקִים יִסַּדְתָּ-עֹז": (תהלים ח.3)
כאשר הרב דוד חי הכהן שליט"א,נוכח לדעת שחסרים בעיר בת-ים ,גני –ילדים בהם לימודי-קודש מתוגברים, ויש ביקוש ממשפחות דתיות המעונינות בגנים בהם הקפדה ללימודי –קודש, ואשר נוסף לצוות יתגבר ,מלמד את הילדים בקריאה ולימוד פרשת שבוע,אמונה,דרך ארץ ,ואהבת התורה,העם והארץ,
הרב שליט"א פעל רבות, בדרכו המתונה,ובסבלנות,אין קץ.
ואכן,לא קל ופשוט היה הדבר,
בשנת תשל"ט . הביאו קרון ששמש את מעט הילדים,כגן.
הלמודים היו על פי הנחית הרב שליט"א,בהדגשת לימוד ,עקרי האמונה ,ולימוד מתוגבר בלימודי –קודש.יחד עם למודי-חול.
בשנת תשמ"ח,הצטרפו למערכת,בנות הקהילה,כמובן ,בהפרדה מלאה.כשעיקר הלימוד,בהקנית ערכים דתיים ידע רב ביהדות ,
ב"ה,הגנים התפתחו,ילדים ממשפחות דתיות הגיעו מכל האזור,כשנודע על ייחודם בתכנים המודגשים בהם.
אל העיר בת-ים, הגיעו משפחות צעירות מכל רחבי הארץ ,לחזק את קהילת "אורות התורה".בהם –אברכים וילדיהם הצטרפו לגני-"אורות התורה".
בסיעתא דשמיא התרבו מספר הילדים ואיתם ,מספר הגנים .
ברחוב הרב צבי יהודה זצ"ל :גני חובה .לבנים ולבנות וגן נוסף לגילאים צעירים יותר.
ברחוב הדקל:גני תת חובה וטרום חובה לבנים ולבנות.
ברחוב הרב מוהליבר זצ"ל גן לילדים מגיל 3.
בכל שנה הביקוש לגני "אורות התורה" מרובה מפאת יחודו בתכניו המושתתים על פי דרכם של אבותינו. תודה לבורא עולם ששלח אלינו את הרב דוד חי הכהן שליט"א ונוות ביתו. יתן ה' משאלותיהם בטוב!
(מאת יצחק נתני)בית כנסת אור חדש
בית כנסת אור חדש הוא בית כנסת נוסף של המרכז הרוחני אורות התורה. הוא ממוקם ברחוב אנה פרנק מעל בית ספר אורות התורה.
לפני כ-10 שנים, נשלח הרב מרדכי כליפה ע"י הרב דוד חי הכהן לשמש כרב ביה"כ עד היום.
בביה"כ מניינים בכל התפילות ושיעורים רבים בשבת ובימי חול לכלל הציבור, גברים ונשים, המועברים ע"י הרב כליפה ורבים נוספים.
בנוסף זוכים מתפללי בית הכנסת לשמוע רבנים אורחים וכן להשתתף בערבי לימוד ושיעורים בהושענה רבה ושבועות.

כתובת: רח' אנה פרנק 16 בת ים